wtorek, 1 marca 2016

rassolnik



Ile kuchni w Rosji, tyle rassolników. Jest to tradycyjna zupa rosyjska znana ongiś Kalija, o której wzmianki znajdują się w XV-wiecznych księgach. Bogatsze rodziny podawały ją z kawiorem, a zakwaszały cytryną, biedniejsi robili to wodą z ogórków kiszonych. Polska odmiana tej zupy to nasza tradycyjna zupa ogórkowa.
Pierwotny rassolnik słynął z tego, że był przezroczysty, niezbyt gęsty. Dziś dodaje się do niego ziemniaki i kasze. Oyginalny powinien być gotowany na nerkach cielęcych lub wołowych. Ja za takowymi nie przepadam, wiec wybrałam coś bardziej przystępnego i dostępnego- żeberka paski wieprzowe, choć chuda wołowina byłaby lepszym rozwiązaniem.
Widziałam różne odmiany tej zupy. Niektórzy dodają do niej świeżego pomidora lub 2 łyżki koncentratu pomidorowego. Wtedy warto wzbogacić jej smak dwoma listami laurowymi.

około 400g mięsa lub chudych żeberek, najlepiej wołowych
3 litry wody
3-4 średnie ziemniaki (ok.300g)
1 duża cebula
2 średnie marchewki (max 100g)
6 ogórków kiszonych (ok 300g)
1/4 szklanki pęczaku
minimum 250 ml wody z ogórków kiszonych (im więcej , tym lepiej, u mnie 400ml)
2 łyżki oleju lub masła klarowanego
2 ziarna ziela angielskiego

pieprz do smaku
pietruszka i koperek do posypania
śmietana do dekoracji (opcjonalnie)


Mięso zalewamy wodą (można uprzednio pokroić w kostkę jeżeli jest bez kości), dodajemy ziele angielskie i gotujemy do miękkości. Nie dodajemy soli, bo zupa będzie słona od wody z ogórków!
Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i dodajemy do mięsa razem z kaszą.
Cebulę obieramy, kroimy w kostkę. Marchew- ucieramy na tarce na większych oczkach.
Na patelni rozgrzewamy olej lub masło klarowane, wrzucamy cebulkę i podsmażamy aż będzie szklista, wtedy dodajemy marchewkę i dalej podsmażamy, aż marchewka lekko zmięknie (wtedy minimalnie zmieni kolor). Do gotowania możemy wrzucić łodygę kopru ze słoika, w którym mieliśmy ogórki. Wyjmujemy go jednak przed dodaniem marchwi i cebuli. Ten czas wystarczy aby podzielił się z zupą swoim aromatem.
Gdy ziemniaki będą prawie miękkie( jakieś 10 minut), dodajemy podsmażoną marchew z cebulą. Gotujemy 5 minut i dodajemy ogórki kiszone oraz wodę z ogórków. Pozostawiamy na ogniu 10 minut. Tuż przed końcem wrzucamy pokrojoną nać  świeżej pietruszki i koperku. Można podać z plamką gęstej śmietany:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz