piątek, 13 maja 2022

syrop z kwiatów czarnego bzu

 


Czarny bez to roślina od wieków wykorzystywana w medycynie naturalnej. Kwitnie od maja do czerwca a owocuje późnym latem. Wyciągi z czarnego bzu uszczelniają naczynia krwionośne, ułatwiają odksztuszanie wydzieliny zalegającej w płucach, działają napotnie i przeciwgorączkowo. Więcej i bardziej szczegółowo przeczytacie tu. 

Ogólnie trzeba zapamiętać cytując Henryka Różańskiego, że czarny bez wskazany jest gdy masz: "kaszel, nieżyt oskrzeli, katar, przeziębienie, choroby zakaźne, gorączka, kruchość naczyń krwionośnych. Obecność flawonoidów i fitosteroli działa korzystnie w terapii wspomagającej przerost gruczołu krokowego, zapalenie układu moczowego. Ponadto do kuracji odtruwających i przeciwzapalnych przy zatruciach i przewlekłych chorobach skóry".

Wersja proponowana przez dr. Henryka Różańskiego

1 wiaderko 8l baldachów kwiatowych
5-6 litrów wody
50g kwasku cytrynowego
2,5-3kg cukru
 
Zbieramy dojrzałe baldachy- takie na których są rozwinięte białe kwiaty (nie zielone i nie te już przekwitnięte, bez płatków). Staramy się odciąć kwiatki od baldachów, aby zostało jak najmniej "gałązki". Kwiatki mielimy, aby popękała ich struktura. Tak przygotowany kwiat wydobywa swoje właściwości ukryte wewnątrz. Następnie zalewamy wodą, dodajemy kwasek cytrynowy, doprowadzamy do zagotowania i pozostawiamy na dobę. Kolejnego dnia odcedzamy kwiaty, dodajemy cukru, podgrzewamy tylko tyle by rozpuścił się cukier i gorący przelewamy do słoików. Tym sposobem słoiki odwrócone do góry dnem same zaciągną a syrop nie wymaga gotowania.
Jeśli jednak nie ufasz tej metodzie- pasteryzuj 10 minut, nie dłużej. Szkoda jednak cennych witamin, które wydobyliśmy z rośliny. 

Uwagi:
1. Syrop podajemy nie rozcieńczony- 1 łyżkę 3-4 razy dziennie jako remedium na kaszel
2. Możemy go dodawać do herbaty lub rozcieńczać wodą- w każdej postaci jest pyszny i wzmacnia nasz organizm
3. Baldachy białego bzu nadają się również do suszenia- ususzone, wymieszane z innymi kwiatami, tworzą świetną kompozycję smakową


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz