sobota, 16 lipca 2022

ocet z czerwonej porzeczki To mój drugi ocet domowej produkcji. Pierwszy był ze swojskich jabłek. Ponieważ mam w tym roku bardzo dużo porzeczek, postanowiłam poeksperymentować. Tak doszło do produkcji domowego octu:)

Do czego porzeczkowy ocet? Przede wszystkim jest skarbnicą probiotyków, która wspomaga pracę jelit i wzmacnia odporność (porzeczka ma bardzo dużo witaminy C, mangan, żelazo, miedź i witaminę K). Jest polecany przy chorobach serca, zapobiega też chorobom dziąseł.

Smak octu i jakość zmienia się z wiekiem- im starszy , tym lepszy.

4kg czerwonej porzeczki

15 łyżek miodu (u mnie lipowy)

8 litrów wody

W dużym garnku gotujemy wodę, następnie odstawiamy aby przestygła. Odlewamy 1 litr wody, a gdy osiągnie mniej niż 37 stopni, dodajemy do niej miód i mieszamy aż do rozpuszczenia.

Owoce pozbawiamy szypułek, rozgniatamy i wrzucamy do gąsiora (takiego na wino). Zalewamy wodą z miodem, a następnie przestudzoną pozostałą wodą. Szyjkę gąsiora  zakrywamy bawełnianą szmatką
i uszczelniamy gumką aby nie wchodziły do środka muszki owocówki, które pewnie się pojawią.

Gąsior stawiamy w ciepłym miejscu, codziennie potrząsamy zawartością. Odprowadzamy w ten sposób gazy i zapobiegamy tworzeniu się pleśni na moszczu. Ocet będzie robił się około 3-4 tygodnie. Będziemy widzieć pojawiającą się pianę (ocet tworzy się) a na koniec opadające owoce, biały kożuszek  i brak tworzenia się piany. To czas by ocet zlać i zabutelkować. 

Butelki odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Im dłużej stoją, tym smaczniejszy ocet powstaje:)

Uwagi:

  1.  Z powyższej porcji uzyskałam 5 litrów octu. Gąsior z nastawem zakryty jest gazą, więc zachodzi proces utleniania i parowania, stąd ta różnica:)
  2. Zamiast miodu możemy użyć cukru
  3. Ocet można pić w proporcji 1 łyżka na szklankę wody. 
  4. Dawniej robiono napój z octu - 1 łyżeczka na szklankę wody- uchodził jako orzeźwiający
    i kojący pragnienie. Jest to świetna alternatywa dla współczesnych oranżad. Osobiście bardzo lubię wypić sobie coś takiego od czasu do czasu, zwłaszcza przy problemach z trawieniem. Oczywiście nie należy przesadzać i pić bez umiaru:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz