piątek, 6 lipca 2018

zielone orzechy w miodzie na choroby układu oddechowego



Orzechy włoskie działają bakteriobójczo, szczególnie na gronkowce, paciorkowce, pomaga zwalczać bakterie duru brzusznego i czerwonki, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, ściągające, a poza tym obniżają ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, wpływają na prawidłowy przebieg trawienia, pomagają w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego, zapaleniu żołądka, jak i czyszczą krew.  Są polecane w profilaktyce cukrzycy. Zbieramy je na przełomie czerwca i lipca, gdy mają w sobie wiele soku bogatego w witaminy, min. witaminę A, E, B1, B2, B3, B6,C (3mg / 100g!!) oraz  (poza cennymi tłuszczami) wiele soli mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu (ogromne ilości sodu, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, jodu, manganu i cynku, poprzez co może przynieść wiele korzyści ludziom cierpiącym z powodu niedoczynności tarczycy (może podnosić poziom tyroksyny). Osobiście cenię je za zawartość naturalnego jodu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania narządów rodnych oraz zdrowia piersi (najwięcej jodu magazynuje organizm kobiet właśnie w piersiach i macicy- jego brak powoduje guzy, mięśniaki, torbiele tudzież endometriozę). Do całej gamy tych właściwości należy dodać cudowny skład miodu, który rewelacyjnie uzupełnia witaminy i minerały z orzecha.

Świeży zielony orzech w smaku jest....obrzydliwy- konia z wozem temu kto dał radę go zjeść bez żadnego grymasu. Nie znam nikogo kto by się odważył, ani skutków jakie by odniósł, mimo jego wielu właściwości leczniczych. No właśnie- leczniczych, zatem jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Dziś jeden ze sposobów, praktyczny, bo nie zawiera alkoholu, więc można spożywać go w dni powszednie.
Poniższy sok to alternatywa dla tych, którzy nie chcą bądź nie mogą pić wyciągów alkoholowych.

Składniki:
1/3 słoika zielonych orzechów
2/3 słoika miodu (najlepiej lipowego)
słoik 1litrowy


Orzechy kroimy w ćwiartki, wrzucamy do słoika i zalewamy świeżym miodem lipowym. Odstawiamy na miesiąc w ciemne i chłodne miejsce, w które warto od czasu do czasu zajrzeć by przemieszać zawartość, zwłaszcza w pierwszym tygodniu. Po tym przecedzamy powstały syrop i zamykamy w butelkach, najlepiej by były ciemne.
Kiedy go zażywamy?
Gdy boli nas gardło, mamy kaszel, zapalenie oskrzeli, gdy jesteśmy osłabieni, mamy podrażniony przewód pokarmowy lub mamy biegunkę.
Syropem wspomagamy leczenie anemii, walkę z nadwagą oraz podnoszenie odporności po przebytych chorobach.
Warto dodać, że syrop  wspomaga odtruwanie wątroby z toksyn i może być podawany dzieciom.

Dawkowanie:
Dorośli jedną łyżkę dziennie, dzieci jedną łyżeczkę, najlepiej na czczo lub pół godziny przed posiłkiem.




Uwagi:
1. Najlepszym miodem przy przeziębieniach jest miód lipowy, co nie oznacza, że to jedyny cudowny miód równie dobry jest spadziowy. W przypadku rekonwalescencji lepszy byłby wielokwiatowy, zaś dla "żołądkowców" rzepakowy. Zatem co wybierzecie, to kwestia Waszych preferencji. Lipa jest jednak najbardziej płynna :)

2.  Zamiast zielonych orzechów do miodu możemy dodać orzech jesienny, który ma również wiele właściwości zdrowotnych, jednakże jego skład jest nieco inny, gdyż jesienią nie będziemy mieli super leczniczej zielonej skorupki:)
3.  Gdy z  przyczyn zdrowotnych nie możemy spożywać nalewek alkoholowych warto zastąpić go mlekiem (kombinacja korzystna w chorobach tarczycy- jod lubi mleko) dodając do niego nasz syrop, dodatkowo wzmocnimy nasz żołądek- w tym wypadku gotujemy 1/2 litra mleka, dodajemy do niego łyżkę naszego syropu i odstawiamy do ostygnięcia, następnie pijemy nasze mleko  4 razy dziennie po pół szklanki (kolejnych porcji nie podgrzewamy)

Pomysły podania zaczerpnięte stąd.
 Powyższe informacje nie są poradą medyczną i nie należy ich tak traktować ani zastępować nimi porady lekarskiej gdyż żadna informacja uzyskana drogą elektroniczną nie może zastąpić wizyty i bezpośredniego kontaktu z własnym lekarzem prowadzącym. Uzyskane informacje nie mogą służyć ani być podstawą do samodzielnej zmiany sposobu diagnostyki i leczenia danej osoby.

3 komentarze: