piątek, 4 sierpnia 2017

leczo (lecsó) węgierskie



 Dostałam paprykę prosto z Węgier, właściwie to kilka gatunków papryk. Od razu przeszło mi przez myśl, że z tej papryki koniecznie muszę zrobić prawdziwe Węgierskie leczo w wersji nie polskiej, nie czeskiej czy chorwackiej, a prawdziwej- węgierskiej. Podstawowy przepis, bez jakichkolwiek wariacji, taki typowy dla kuchni węgierskiej, składa się z 3 składników: papryki, cebuli i pomidorów.
Tajemnica smaku tkwi w tłuszczu na jakim jest wykonane, czyli... na nielubianym przez współczesnych dietetyków smalcu. Polecam tę wersję, jednak jeżeli jesteście przeciwnikami smalcu,  spróbujcie na oleju, też wyjdzie, choć już to nie będzie ten sam smak;)
Z czym podajemy leczo? Możemy go zjeść z chlebem, jako danie główne, lub jako dodatek do dania głównego.
Czy jest to danie ostre? To zależy jaki gatunek papryk użyjecie. Ja dodałam jedną bardzo ostrą, jedną ostrą,pozostałe łagodne. Jeżeli nie lubicie ostrych dań, zrezygnujcie z chilli i zmniejszcie ilość pieprzu. My kochamy ostrą kuchnię, dlatego poniższa wersja nam odpowiada.
W mojej wersji znalazły się 3 białe papryki, 2 czerwone, 2 pomarańczowe i jedna zielona.



Zbliża się sezon paprykowy. Warto więc pomyśleć o zapasach na zimę, bowiem papryka którą mamy w sklepach w zimę jedynie wyglądem ją przypomina, bo smak....smak najlepszy jest właśnie w sierpniu:)  Ja co roku o tej porze zakupuję większą ilość i część mrożę uprzednio oczyszczając, aby mieć pod ręką poza sezonem, a część przerabiam na leczo w słoiki. Tym, którzy nie lubią wekowania, proponuję zamrażanie gotowych porcji.:)

1kg kolorowej papryki (najlepiej rożnych gatunków- słodkich, ostrych)
1 duża cebula (ok 200g)
400g świeżych pomidorów 
1 łyżka słodkiej papryki
1/4 łyżeczka chilli lub ostrej papryki
1/2 łyżki papryki wędzonej (opcjonalnie)
3 łyżki smalcu do smażenia
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki pieprzu
1/2 szklanki wody

Cebulę kroimy w dużą kostkę i szklimy na smalcu. Dodajemy do niej papryki w proszku, mieszamy i podsmażamy jeszcze minutę.
Papryki myjemy, wydrążamy ziarna i białe błonki, kroimy w talarki po czym dodajemy do zeszklonej cebuli wraz z przyprawami. Podlewamy wodą i dusimy pod przykryciem 10 minut.
Pomidory parzymy i obieramy ze skórki, kroimy i dodajemy do garnka z papryką- dusimy kolejne 10 minut.
Gotowe;)

uwagi:
1. dla wygodnych- zamiast parzyć pomidory, możecie dodać pomidory krojone z puszki, ale bez ziół
2. do lecza można dodać kiełbasę, najlepiej paprykową- wrzucamy ją do garnka razem z pomidorami
3. jeżeli w Waszym sklepie nie ma ostrych odmian papryki, proponuję dodanie większej ilości chilli lub papryki ostrej w proszku

4. Gdy mamy dużo mieszanej papryki, możemy zrobić zapas na zimę. Letnia papryka ma dużo lepszy smak niż ta zimowa uprawiana w tunelach przy słabym naświetleniu. Leczo można zamknąć w słoikach- mały (500ml) gotujemy 15 minut, a duży (900ml)- 25 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz