środa, 27 stycznia 2016
zupa czosnkowa
Przepis znalazłam na tej stronie. Co mogę powiedzieć? Gratuluję autorom- po prostu mistrzostwo smaku! I to nie tylko moja opinia ale wszystkich, których ugościłam tą przepyszną zupką:)
Mój przepis różni się nieco sporządzaniem wywaru/rosołu ponieważ uznaję za zbyt duże marnotrawstwo usuwanie szumu z zupy- to naturalne ścięte białko, które i tak opadnie na dno garnka a rosół się wyklaruje. Zlewając taką wodę pozbywamy się najcenniejszych witamin i minerałów, które wydobyły się z kości/ mięsa.
Należy zwrócić też uwagę na różnicę między rosołem a wywarem- rosół gotujemy na bardzo wolnym ogniu, im dłużej , tym lepiej. Takie gotowanie zapewnia nam też jego klarowność i odpowiedni kolor. Im wolniej i dłużej będzie się gotował, tym bardziej zachowa kolor żółty. Rosół bulgoczący robi się biały i mętny. W wywarze nie jest najważniejszy kolor, więc można go gotować nieco szybciej, stąd kości ugotujemy już w 1-1,5h).
Składniki:
3 litry rosołu lub wywaru z kości wieprzowych ( robimy tak samo jak rosół drobiowy, tylko zamiast kurczaka wrzucamy kości schabowe lub żeberka wieprzowe-około 1kg no i gotujemy do miękkości kości, czyli około 1 do 1,5h) przepis na rosół znajdziemy tutaj. Można dodatkowo wzbogacić go 5 ziarnami ziela angielskiego i 1 dużym listkiem laurowym.
3 główki czosnku
100g serka topionego lub startej goudy
100ml śmietany 18%
3 żółtka
2 łyżki mąki
3 łyżki octu winnego
kilka gałązek świeżego tymianku lub łyżka suszonego
kilka grzanek
trochę startego sera do ozdoby (najlepiej cheddar)
Ugotowany rosół odcedzamy, wrzucamy do niego główkę czosnku w łupinkach i gotujemy następne 20 minut. W tym czasie na patelni podsmażamy ząbki w łupinkach z drugiej główki czosnku. Gdy będą już miękkie i brązowe, wrzucamy je do wywaru i gotujemy kolejne 10 minut. Po tym czasie przelewamy zupę przez sito. Pozostały na sicie czosnek przecieramy przez nie i dodajemy z powrotem do zupy. Trzecią główkę czosnku obieramy i bardzo drobno siekamy. Ja dodatkowo dodaję do niej kilka łyżek zupy i blenduję na gładką masę.Zblendowany czosnek dodajemy do wywaru wraz z serem lub serkiem topionym i gotujemy jeszcze 5 minut. Następnie dodajemy ocet, potem mieszamy jajka, śmietanę i mąkę, można zblendować, i dodajemy do gotującej się zupy. Doprowadzamy do wrzenia i wyłączamy. Gotowe.
Podajemy z grzankami posypanymi serem
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz