sobota, 12 września 2020

chleb


 

Przepis wraz z opisem pochodzi z  tej strony.

Ponieważ autorka zrobiła tak przejżysty opis, stwierdziłam, że nie ma co go zmieniać :)

Chleb jest przepyszny i pulchny, w dodatku nie wymaga jakichś szczególnych umiejętności- bardzo polecam

 Na chleb (2 bochenki):

700 g mąki pszennej chlebowej (typ 750)
300 ml wody
130 ml mleka
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki drożdży instant (albo około 20 g świeżych)

Na pomadę:
100 ml wody
1 czubata łyżeczka mąki
szczypta soli
 
 
Wszystkie składniki ciasta łączymy ze sobą i wyrabiamy tak długo, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (min 10 min). Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie dzielimy ciasto na dwie równe części i formujemy z nich bochenki. Układany na wyłożonej papierem do pieczenia blasze z piekarnika. Papier można dodatkowo oprószyć mąką. Przykrywamy ściereczką i znowu zostawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia.

Nagrzewamy piekarnik do 230 stopni i w tym czasie robimy pomadę, czyli w malutkim rondelku na wolnym ogniu mieszamy wodę, mąkę i sól. Doprowadzamy do wrzenia i wyłączamy.

Nacięty lub nie nacięty chleb smarujemy obficie pomadą, nie żałujcie sobie. Na bogato posmarujcie. Idealne do tego celu są silikonowe pędzle kuchenne. Wysmarowany chleb wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 10 minut (na grzałkach góra-dół). Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze 30 minut, aż chleb będzie rumiany.

Po upieczeniu studzimy chleb na kra
 
Uwagi:
1 Cisto można wyrabiać ręcznie- nie krócej niż 15 minut. Ciasto musi być elastyczne, nie kleić się do rąk, takie, by można było uformować bochenek.. Można też do tego użyć robota z hakami lub termomixa.  
2 Chleba NIGDY nie jemy gorącego- można w ten sposób zniszczyć sobie żołądek- GWARANTOWANY  mocny ból żołądka. Tak naprawdę to bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Chleb jest "żywy"- ciepły chleb oddycha- zabiera z otoczenia tlen. Pewnie dlatego nasze babcie zawsze powtarzały, że chleba się widelcem nie bierze, chleb też się szanuje.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza